Black Friday İle İlgili İlginç Bilgiler

157
Black Friday İle İlgili İlginç Bilgiler

Black Friday, yani Türkçesi ile Kara Cuma; yılın alışveriş zamanı olarak bilinen ve Amerika’dan tüm dünyaya yayılan bir gün. Hakkında çok fazla yanlış bilgi de bulunan bu günün tarihini ve hakkındaki ilginç detayları öğrenmek Black Friday’e olan bakış açınızı değiştirecek.

Black Friday’in Tarihi

Amerika’da Avrupalı göçmenlerin yaşamaya başladığı ilk dönemlerden itibaren Kasım ayının son Perşembe günü Şükran Günü olarak kutlanıyor. Ertesi gün, yani Kasım’ın son Cuma’sı resmi tatil olmasa da imkanı olan pek çok kişi bu günü de hafta sonuyla birleştirerek küçük bir tatile çeviriyor. Perşembe akşamı Şükran Günü yemeğinde insanlar aileleri ve sevdikleriyle geç saatlere kadar yemek yiyerek vakit geçirdiği için de Cuma oldukça sessiz ve sakin bir gün olarak geçiyor, insanlar evlerinden bile çıkmıyor. Daha doğrusu çıkmıyorlarmış; insanları sokağa çıkıp alışverişe teşvik etmek için 1961 yılında Philedelphia eyaletinde esnaflar büyük mağaza indirimleri düzenlemiş ve bu indirimler yoğun ilgi görünce yavaş yavaş tüm ülkeye yayılmış.

Neden Kara Cuma?

Bu güne neden Kara Cuma diyorlar diye merak edenler ve bambaşka anlamlar çıkaranlar oluyor. Bugüne Kara Cuma denme sebebi 1961 yılındaki indirimlerde büyük izdihamların ve trafik sıkışıklığının olması. Black Friday indirimleri yüzünden şehirde kaos yaşanınca bu günün adı öyle kalmış.

Black Friday İle İlgili İlginç Bilgiler

  • 2008’den bu yana Black Friday izdihamlarında, kavgalarında bilindiği kadarıyla 19 kişi hayatını kaybetti.
  • Kara Cuma tutunca Kara Perşembe, Siber Pazartesi (Cyber Monday) gibi günler de çıktı. Siber Pazartesi nedir derseniz, insanların Cuma mağazalarda bulamadığı ürünleri ertesi Pazartesi internetten satın almasını sağlayan bir gün. Özellikle oyun steam servisleri bugün büyük kazançlar sağlıyor.
  • Geçtiğimiz yıl pandemi yüzünden mağazalar olan ilgi azalsa ve alışverişler çoğunlukla internetten yapılsa da, araştırmalar insanların hala mağazadan alışverişi de tercih ettiğini ortaya koydu.
  • Pandemiye rağmen 2020 Black Friday’de 11 milyar dolar değerinde satış yapıldı.
  • Amerika’da bu dönemde alışveriş için ayrılan ortalama bütçe 358 dolar.
  • Bu günde bir mağazadan alışveriş yapmak için ortalama 2.5 saat sıra beklemek gerekiyor.
  • 2011 yılına kadar Perşembe akşamı tüm mağazalar kapalı olur ve bu da Cuma günü alışverişini yoğunlaştırırdı. Ancak Walmart’ın öncülüğünde bu gelenek sona erdi. Günümüzde neredeyse her yer her gün açık.

 

2021 Black Friday 

Pandemi sonrası ilk Black Friday olduğu için bu yıl indirimlerin ve alışverişin erken başladığını söylemek mümkün. Ancak bu yıl tedarik sıkıntıları sebebiyle bazı ürün gruplarında problemler yaşanabileceği de ön görülüyor.

AmazonBest BuyTarget ve Walmart gibi büyük alışveriş platformları indirimlere erkenden başladı. İndirim ve fırsatları kaçırmamak için Günün Fırsatları’nı takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

Sponsorlar Kızılay Dershane - Malatya oto kiralama - Özel dedektif - Seo paketleri - Backlink paketleri - Tv de bu akşam - Tanıtım yazısı - Ücretsiz Haber Sitesi Nasıl Kurulur? - Malatya oto kiralama - Reyting sonuçları

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer