Taksi nedir? Nasıl Taksici Olunur? Taksici olabilmek için gereken belgeler neler?

233
Taksi nedir? Nasıl Taksici Olunur? Taksici olabilmek için gereken belgeler neler?

Taksimetresi bulunan, belirli kurumların belirlediği fiyat karşılığı yolcu taşıyan araçlara Taksi denir.

Nasıl Taksici Olunur?

Taksicilik yapmak öyle göründüğü gibi basit değildir. Taksicilik yapmak isteyenlerin öncelikle, bu işi yapabileceklerine emin olması gerekir.
İşi beğenerek yapmalı, çeşit çeşit insanlarla karşılaşacağından sabırlı ve uysal bir yapıya sahip olmalıdır.

Özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu bölgeler de taksi sürücülüğü yapabilmek için aşırıdan efor sarf etmeleri gerektiğini öğrenmelidirler. Örneğin Çerkezköy’e gitmek isteyen ve o mevkiyi bilmeyen bir müşteri, en yakın taksiye ulaşınca, gitmek istediği bölgedeki bir adresi sorduğunda, taksici o bölgesi en azından kaba taslak bilmek zorundadır.
Sürücülüğünün iyi olmasının gerektiğini söylemeye bile gerek yok. Taksici olabilmek için en önemli öncelik iyi sürücülük yapmaktır.
Çalışacağı bölgenin yollarını çok iyi öğrenmelidir. Alıcının gideceği adresi iyi öğrenmesi gerekir. Taksicilik yapacağı semte egemen olması gerekir.

En azından her caddenin önemli yerlerini öğrenmelidir. Alıcı adres tarif ederken çevrede bulunan yerlerden adresi basitçe çıkarabilmelidir.

Taksici olabilmek için gereken belgeler neler?

Taksicilik işini icra edecek şahısların müracaat etmesi gereken yer sürücüler odasıdır. Bağlı bulunulan şehir veya ilçenin sürücüler odasına alttaki
belgelerle müracaat yapmak gerekir.

Ehliyetin aslı
Psikoteknik raporu (Uzman psikologlardan alınması gerekir)
Tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık raporu
2 Adet ehliyet GBT’si (Birisi resmi evrak için alınması gerekir)

Yukarıyadaki evrakları yetersizsiz olarak sürücüler odasına teslim ettikten sonra geriye dosyanın onaylanmasını beklemek kalıyor.
Dosyası onaylanan şahıslar artık taksi sürücüyü olarak çalışabilir. Taksi duraklarına giderek iş müracaatı yapabilir.
Ya da tanıdık bir taksi plakası sahibi varsa plaka sahibi için taksi sürücülüğü yapabilir.

Bir cevap yazın

Sponsorlar Kızılay Dershane - Malatya oto kiralama - Özel dedektif - Seo paketleri - Backlink paketleri - Tv de bu akşam - Tanıtım yazısı - Ücretsiz Haber Sitesi Nasıl Kurulur? - Malatya oto kiralama - Reyting sonuçları

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer