Araba Nasıl Sürülür?

500
Araba Nasıl Sürülür?

Araba nasıl sürülür diyorsanız bu yazımız tam size göre. Arabanın çalıştırılması manuel vitesli bir binek aracı aşağıdaki biçimde çalıştırılır.

Aracın sürücü koltuğuna oturulur ve güvenlik kemeri takılır.
Koltuk huzurlu edecek biçimde ayarlanır. Rahat bir sürüş için koltuk, direksiyonun üst kısmını tutarken arkaya yaslanabilecek biçimde ayarlanabilir. Aynalar sürücüye bakılırsa ayarlanır sağ ve sol aynalarda ise aracın arkasını hafiften görebilecek biçimde ayarlanır Dikiz aynasını ayarlarken ise arka cam ortalanır. Evet araba nasıl sürülür sonrusuna yanıtlamaya başladık.

araba nasıl sürülür

Manuel Vitesli Araç Nasıl Sürülür?

Vitesin boşta olduğuna güvenli olunur vites kolu Sağa ve sola huzurlu hareket ettirilir. Sağa ve sola huzurlu hareket ediyorsa vites boştadır. Kontak anahtarı direksiyonun sağında bulunan anahtar takılır ve ileri doğru çevrilir. İlk çevriliş de birtakım elektronik aksam ve aydınlatmalar devreye girer çevirmeye devam ederek ikinci kademeye getirildiğinde ise göstergeler çalışacaktır.

Göstergelerin bir bir çok birkaç saniye arasında söner Bu göstergelerin sönmesinin peşinden kontak anahtar ileri doğru yine çevrilir (mars motorunun sesi duyulur) ve otomobil çalışıncaya kadar el bırakılmaz. Yaklaşık 1 saniye içinde otomobil çalışır. Eğer aracın emek harcaması 1-2 saniyeden uzun sürüyorsa bir arıza olabilir.
Ayağın altında üç tane pedal vardır. Bunlar solda sağa doğru debriyaj, fren ve gaz pedallarıdır. Sol ayak debriyaj sağ ayak ise fren ve gaz pedallarına basmak için kullanılır. Bu aşamada sol ayak sonuna kadar debriyaja sağ ayak da frene basılır. Aslında pedallara aracı çalıştırmadan ilkin basmak şoför bir önlem durumunda olur.
İki koltuğun içinde bulunan el freni kolu aşağıya indirilir. Bunu yaparken üstündeki düğmeye basarak ilkin fazlaca azca yukarı çekmek ve peşinden tamamen aşağı indirmek icap eder Bu yapıldığında göstergeler arasındaki el freni sönecektirAraç birinci vitese alınır sol ayak yavaşça debriyajdan çekilir, sağ ayak frenden kaldırılır ve hafif gaz pedalına basılır Araç harekete geçer

Kısaca anlatacak olursak; Araba nasıl kullanılır?

Debriyaj ve frene basılır.(Debriyaja bastığımızda vites dönem dişi kalmış olduğu için frene de basılır.)
Vites boşa alınır. (Marş hareketinin vites kutusuna iletilmesini engellemek amacı ile motor marş ve stop edilirken vites boşa alınır.)
Marş yapılarak motor çalıştırılır. (Araç üç kademede çalıştırılır ikinci kademede bir müddet beklenip marş yapılır)
Yola çıkış

 • Vites kakış viteslerinden müsait olana alınır.( 1 yada geri )
 • Trafik test edilir
 • Sinyal verilir.
 • El freni indirilir
 • Yan ayna kontrolüyle yola çıkılır

Araba Nasıl Sürülür? Kalkış şekilleri

Kalkış motor hareketinin tekerlere aktarılması ile gerçekleşir. Bu hareket debriyaj pedalı ile başlar. Kalkış vitesindeki aracımız debriyaj pedalına sonuna kadar basılmışken topuk yerde bırakılarak ayak sakin bir biçimde azar azar yukarı kaldırılır ayni zamanda vitese girme, doğrusu kavrama ani hissedilmeye çalışır. Aracın hareketlendiği bu anda artık ayak sabitlenir ve aracın en azından 2-3 metre ilerlemesi beklenir. Araç da km saatinin 5-6 km’yi göstermesiyle bu doğrulanabilir

İki biçimde kalkış vardır.

Kakış noktasında gazın tehlikeli olmadığı durumlarda kullanılır. Genellikle kullanılan kakış şeklidir. Seviyeli bir biçimde gaz pedalına basılıp eş zamanlı olarak debriyaj kavrama noktasına getirilir.
Kavramalı kalkış: Gazın tehlikeli olduğu durumlarda uygulanır. Durma noktasına gelmiş yoğun trafikte, park giriş ve çıkışlarında uygulanır.

Eğimli yolda kalkış Dört biçimde yapılır.

 • Seri kalkış
 • Kavrama öncelikli kalkış
 • Debriyaj gaz dengesi ile kalkış (Terazi yöntemi)
 • El freni ile kalkış

Araba Nasıl Sürülür? Devrinde vasıta kullanmak

Vitesleri doğru km’lerde kullanmaya devrinde vasıta kullanmak denir
Vitesler kalkış vitesi ve hareket vitesleri olmak suretiyle ikiye ayrılır Kalkış vitesleri(1 ve Geri) aracımızın en güçlü vitesleridir. Bu sebeple bu iki viteste gazın kontrollü verilmesi fazlaca önemlidir.

araba nasıl sürülür

araba nasıl sürülür

1. Vites 0-20 km
2. Vites 20 40 km
3. vites 40-60 km
4. Vites 60-80 km
5. vites 80 ve üstü km’ler için

Bu km’ler genelleme olup, reel değerler motor gücüne bakılırsa değişir.

Vites değiştirme

Viteslerimiz birer birer büyütülür, sadece frene basılmış olduğu miktarda küçültülür.

 • Km buyütülmeden vites büyütülmez.
 • Km küçültülmeden vites küçültülmez

Vites değiştirilirken gaz pedalı bırakılır. Debriyaj pedalına fazlaca iyi basılır vites değiştirildikten sonrasında debriyaj pedalı seviyeli fakat seri biçimde bırakılır. Gaz pedalına seviyeli biçimde basılır.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu