“BİR TELEFON KADAR UZAKTAYIM!” NEREDEN GELDİ BU TELEFON?

180
“BİR TELEFON KADAR UZAKTAYIM!” NEREDEN GELDİ BU TELEFON?

Günlük yaşantımızda pek çok insanla iletişim kurmaktayız. Yakınımızda olanlarla yüz yüze , bizden kilometrelerce uzakta olanlarla ise telefonla iletişim kuruyoruz. Hayatımızın her alanında bize kolay sağlayan minik kutular bizler için birer vazgeçilmez. O kadar kaynaşmışız ki telefonlarla bazı köşelerde prizlerle birlikte yaşayanları görebilirsiniz.

Peki hayatımıza bu kadar dahil olan bu telefonlar nasıl ortaya çıktı ?

İLK TELEFON NASIL İCAT EDİLDİ?

CEP TELEFONUNU KİM İCAT ETTİ

Telefon henüz icat edilmeden önce insanlar duman, mektup ardından telgraf gibi aletlerle iletişim kurmaya çalışıyorlardı.

Telgrafın 1800’lü yıllarda icat edilmesi iletişim için bir adım ileriye taşımıştı. Ama bu da yeterli bir iletişim kaynağı değildi. Pek çok girişimci telgrafı daha com geliştirmek için çalışmalarda bulundu. Bunlardan biri de Alexander Graham Bell ‘di.

Bell, asistanı Thomas Watson ile birlikte telgraf üzerinde çalışarak onu geliştirmeyi hedeflemişti. Amaçları sesi iletken teller ile taşıyarak karşı tarafa ulaştırmak ve bu şekilde karşılıklı konuşmayı sağlamaktı. Bunun için pek çok denemeler gerçekleştirdiler ve 1876’da patent başvurusunda bulunarak telefon yapım ve satış hakkını elde ettiler.

İLK TELEFON KONUŞMASINI KİM YAPTI?

Patent kabulünden kısa bir süre sonra Bell çalışmalarını sürdürürken üzerine bir şeyler dökülmesiyle evin başka bir odasında olan Watson’ dan yardım ister. Watson sesin cihazdan ona ulaştığını söyler ve yer değiştirerek denerler. Gerçekten ses cihaz üzerinden ulaşmaktadır. Graham Bell ‘in telefondaki ilk cümlesi “Bay Watson, buraya gelin. Sizinle görüşmek istiyorum.” Olmuştur .

Bu olayla birlikte nihayet telefon icat edilmiştir.

CEP TELEFONUNU KİM İCAT ETTİ?

Ankesörlü telefonlar iletişimde bir dönüm noktası olsa bile yeterli kolaylığı sağlamakta başarılı olamamıştı. Telefonun icadının ardından bunu geliştirmek için çalışanlar elbetteki olmuştu . Uzun uğraşları sonucunda ilk cep telefonunu 1873’te Martin Cooper icat etmiştir .

NEDEN TELEFONU “ALO” DİYEREK AÇARIZ?

Neden telefonu her açtığımızda ‘ALO’ dediğimizi hiç düşündünüz mü?

Geçmişten gelen bir rivayete göre Bell telefonu icat ettikten sonra ilk hattı o zamanki sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo ‘nun evine çekmiştir. Bell, her telefon çaldığında arayanın sevgili olduğunu bilir ve onun adıyla seslenirmiş. Zamanla sevgilisine adını kısaltarak seslenmeye devam etmiş .

Bell telefonla o kadar meşgulmuş ki sevgilisi bu duruma artık katlanamayarak onu terk etmiş .

Artık şehrin her yerine çekilmeye başlayan hatlarla Bell’e gelen çağrılar da artmış. Bell her seferinde çaresizce gelen çağrıların sevgilisinden olduğunu ümit ederek telefonları “ALO” diyerek açmış .

Günümüze kadar uzanan “ALO” seslenişi maalesef ki Alexander Graham Bell ‘in o günkü çaresizliğinden doğmuştur.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu