Çikolata Nasıl Yapılır?

324
Çikolata Nasıl Yapılır?

Çikolata nasıl yapılır sorusuna bir cevap arıyorsanız, tropikal kakao ağacının tohumlarından yapılan bir besindir. Hindistan ve Güney Amerika’da üretilmektedir. Kakao ağaçları dört yaşından sonra meyve vermeye başlar. 410 metre yüksekliğindeki ağaç yılda iki kez ürün veriyor. Gövde veya ana dalların yanından çıkan meyve olgunlaştığında 35 cm uzunluğundadır.

20 40 adet tohum veya 2.5 cm uzunluğunda kakao çekirdeği vardır. Etli, olgun meyvelerden elde edilen tohumlar, bir muz yaprağında birkaç gün fermente edildikten sonra güneşte kurutularak fasulyeler fabrikada hazır hale getirilir.Fabrikada temizlenen kakao çekirdekleri kavrulur ve ezilir. Elde edilen macunsu sıvı çikolata yapmak için kullanılır. Kakao ve kakao yağı yapmak için de preslenebilir. Kakao yağı ilave edilerek katmanlar yumuşatılır.

Daha sonra dikdörtgen oluklu bir makineye yerleştirilirler. Oluklardaki silindirler çikolatayı yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Son olarak sıvı hale gelen çikolata kalıplara dökülerek soğumaya bırakılır. Katılaşan çikolatayı çıkarmak için kalıp hafifçe ısıtılır. Sütlü çikolata, inek sütü tozu, vanilya Diğer aromalar ve kokular eklenerek elde edilir.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu