Fidan Nedir? Tüplü Fidan Nedir? Açık Köklü Fidan Nedir?

563
Fidan Nedir? Tüplü Fidan Nedir? Açık Köklü Fidan Nedir?

Fidan ne demek, Fidan Meyveli, meyvesiz, iki  yıl veya fazla ömürlü dikme ve ağaçları üretmek üzere kullanılacak olan, tohumundan uzatmış veyahut odunlaşmış dalları köklendirmiş jön bitkilere verilen ad. Bunların yetiştirildiği yere fidanlık bunları yetiştirme sanatına fidancılık denir.

Meyve veren dikme ve dikme çıkların fidanları kar veyahut zevk amacıyla yapılan semere bahçeleri ile bağların
kurulmasında kullanılır. Meyvesiz dikme ve ağaççık fidanları, ise bezen bahçeleri, ufak korular, parkların kurulmasında işe yararlar.

Tüplü Fidan nedir?

Fidanın yetiştirme torbası tüp kelimesi ile söylem edilir.  Bitkinin kökleri topraklı torba içerisinde olan fidanlardır.
Fidanlar yetiştirilmek inanılır anacı topraklı fidan yetiştirme torbasına eklilir. Torbada belirli bir seviyeye
geldikten sonra aşılanır. o tip tüplü fidanlar yılın 12 ayı dikilebilir.

Açık Köklü Fidan Nedir ?

Açık köklü fidanlar kışın yaprak döken fidan cinsleridir.  Araziye fidanların anaçları ekilir ve aşılaması yapılır.
Kök yapısı daha güzel geliştiği icin arazide “Açık Köklü Bitki” tercih sebebidir. Satışı yapılmak üzere ekim ayında araziden sökülür. açıkça köklü bitkiler, ekim ayından mart ayına büyüklüğünde ekilebilirler. yaprak döken bitkiler o mevsimde uykuda olduğu inanılır bitkinin kökünde toprak olmasa da taşımalık sırasında ziyan görmediklerinden, çoklu satışlarda genelde tercih sebebidirler.

Muğla Tarım ve  Muğla Fidan denildiğinde akla gelen köklü kuruluşlardan olan Avcıoğlu fidancılık sizlere daha iyi hizmet verebilmek için Muğla Ula adresinde sizlerle.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu