Hpv testi nedir, nasıl yapılır?

95
Hpv testi nedir, nasıl yapılır?

Hpv testi, günümüzde oldukça yaygın olan hpv virüsünün tesbit edilmesinde kullanılan bir testtir. Kadınlarda rahim ağzı kanserinin tesbit edilmesi için 30 yaş üstündeki kadınlarda rutin olarak yapılması önerilmektedir. Bu test sayesinde kadınlarda rahim ağzı kanseri gelişmeden çok öncesinde henüz hücresel dönemdeyken yakalanmakta ve %100 oranında tedavi edilebilmektedir. Erkeklerde hpv testi ise rytin olarak önerilmemektedir. Ancak şüpheli ilişkisi olan erkeklerde eğer hasta istiyorsa hpv testi yapılabilir.

 

Hpv testi nasıl yapılır?

Kadınlarda hpv testi normal jinekolojik muayene esnasında yapılır. Jinekolojik masaya alınan kadında rahim ağzından basit bir fırça yardımıyla bir sürüntü alınır. Bu sürüntüdeki hücreler laboratuvarda ayrıştırılarak hücrelerdeki hpv dna avrlığı araştırılır. Erkeklerde siğili olanlarda genellikle siğillerden birkaç örnek alınarak incelenmeye gönderilir. Ancak siğili olmayan erkeklerde penis ucundan sürüntü ve idrar testi alınarak bu örneklerde hpv dna varlığı araştırılır. Hpv testi 7-10 gün civarında sonuçlanmaktadır.

Hpv testi fiyatı nasıldır?

Hpv testi fiyatı işlemin yapıldığı merkeze ve doktora göre değişir. Hpv testi fiyatı kullanılan örneğe göre de değişmektedir. Hpv testi maalesef pahalı bir testtir. Ancak rahim ağzı kanserinin erken tesbitinde oldukça önemlidir. Bu nedenle 30 yaş üstündeki tüm kadınlar mutlaka yaptırmalıdır.

Hpv testi kadınlar için hayat kurtarıcıdır. Hpv testi 16 ve 18 pozitif çıkanlarda mutlaka kolposkopi adı verilen bür büyüteçle rahim ağzı incelenmeli ve gerekirse şüpheli alanlardan biyopsi alınmalıdır. Sonrasında biyopsi normal çıkacak olursa yılda bir sefer hpv testi ile vücudun virüsü temizleyip temizlemediği incelenekektir. Hpv testi ve smear testi normal olanlarda 3-5 sene aralıklarla hpv testinin tekrarlanması gerekecektir. Hpv testinizi yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Detaylı bilgi için www.genitalsigiltedavisiankara.com adresini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Sponsorlar Kızılay Dershane - Malatya oto kiralama - Özel dedektif - Seo paketleri - Backlink paketleri - Tv de bu akşam - Tanıtım yazısı - Ücretsiz Haber Sitesi Nasıl Kurulur? - Malatya oto kiralama - Reyting sonuçları

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer