İLK BİLGİSAYAR PROGRAMCISI KİMDİR?

285

2009 yılından beri her Ekim ayının ikinci Salı günü “Ada Lovelace Day” olarak anılmaktadır.  Bu yıl da 11 Ekim’de anılacak. Peki bu güne adını veren Ada Lovelace yani ilk bilgisayar programcısı kimdir? Hayatımızda hangi önemli noktada ilk adımı atmıştır? Gelin birlikte bakalım.

ADA LOVELACE KİMDİR?

10 Aralık 1815 yılında Augusta Ada Byron adıyla dünyaya gözlerini açtı . Ada Lovelace ismini evlendikten sonra almıştır.

Annesi Leydi Anne Isabella Milbanke Byron mutsuz giden evliliğine daha fazla dayanamayarak Ada Lovelace doğduktan kısa bir süre sonra , babası Lord George Gordon Byron’u terk etti. O tarihten sonra Ada Lovelace babasını bir daha göremedi ki babası daha o 8 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Annesi babasının yolundan gitmemesi için kızını yönlendirmesiyle o dönemde normal karşılayanmayan bir durum olsa bile özel hocalardan matematik ve fen derslerini küçük yaşlarda gördü. Eğitimi boyunca William King, Mary Somerville ve William Frend gibi isimlerden de eğitim aldı .

İlerleyen yaşlarında da akıl hocası Charles Babbage ile tanıştı.

CHARLES BABBAGE KİMDİR?

Charles Babbage günümüzde bilgisayarın babası olarak bilinmektedir. . Babbage ‘nin geliştirdiği Analitik Motor (tamamlanmamış olsa bile bilgisayar olarak adlandırılabilir), o dönemde Lovelace’de bir hayranlık uyandırmıştı. Hatta o kadar büyülenmişti ki akıl hocasından makinenin planlarını isteyerek incelemelerde bulundu.

Babbage’nin icadı hakkında yayınlanan makaleyi Ada Lovelace çevirisini yaparak yaklaşık 3 katı kadar da kendi bilgilerinden eklemeler yapmıştır. Bu eklemelerle o dönemde ilk bilgisayar programı olarak tanımlanabilecek algoritmayı hayata geçirmiş oldu.

İLK KADIN BİLGİSAYAR PROGRAMCISI KİMDİR?

Babbage’nin Analitik Motor’u ,Ada Lovelace tarafından oluşturulan algoritma sayesinde hayat kazanmıştır. Bu şekilde Ada Lovelace ilk bilgisayar programcısı ünvanını almıştır.

Çalışmalarını bir kitapta toplayan Lovelace, o dönemde kadınların isimlerinin kitaplarda yer almamasından dolayı adının baş harfleriyle kaydetmiştir ancak bu durum zamanla notlarının kaybolmasına sebep olmuştur.

İLK BİLGİSAYAR PROGRAMCISI KİMDİR?

İLK PROGRAMCI NE ZAMAN ÖLDÜ? YAŞIYOR MU?

27 Kasım 1852’de yakalandığı rahim kanseri hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti. Baba hasreti hiç gitmediğinden babasının yanına gömülmeyi talep eden Ada Lovelace son yolculuğunda babasına kavuşmuş oldu.

 

nasileklenir.com olarak İLK BİLGİSAYAR PROGRAMCISI KİMDİR?  konusuna değindik.

İnstagram En Çok Beğeni Getiren Etiketler 2022  adlı makalemizi okudunuz mu?

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu