Kehribar Nedir? Kehribar Nasıl Anlaşılır? Nereden Alınır?

945
Kehribar Nedir? Kehribar Nasıl Anlaşılır? Nereden Alınır?

Kehribar genellikle Rusya’nın kaliningrad bölgesinden ve baltık denizinden çıkartılan fosilleşmiş bir çam reçinesidir. Bu reçine diğer adı ile bilinen pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmesinden oluşmaktadır. Bu ağaçlar çam ağacı familyasının bir türüdür.Kehribar reçinesi üzerinden yüzyıllarca zaman geçmesiyle meydana gelen bir fosildir. Damla kehribar olarak bilinmektedir. Damla kehribar genel olarak sarı, turuncu, limon rengi, bal rengi,  buz beyazı sarımtırak renkleri bulunmaktadır. Bunun beraberinde dominik damla kehribarlar normal ortamda yeşil renklere sahipken güneşte, turkuaz mavi renkleri alabilmektedir. Aynı şekilde damla kehribarların arta kalan parçalarından eritilip sıkıştırılarak hakiki pres damla kehribar tesbihler elde edilmektedir. Yalnız şuan piyasada toz kehribar pres damla kehribar olarak satılan tesbihlerin %99’u insan yapımı sentetik içerisinde reçine karıştıralan bir dökme malzemedir. Bir nevi polyester cinsidir. Esasında hakiki pres damla kehribar tesbihlerde nitelikli ve kıymetli ve doğaldır.

Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Özellikle toplumumuz tarafından çok sevilen kehribar ürünleri, koleksiyoncular içinde bir hayli kıymetlidir. Piyasada bi hayli sahtesi karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Kehribar tesbih çeşitlerinde kafamız hep karışır. Kehribar tesbihim acaba sahtemi? Kehribar bir ürün alırken muhakkak sahte olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ancak sahtesini gerçeğinden ayırt etmek için keskin gözlere sahip olmanıza gerek yok. Sahte kehribar taşını ayırt edebilmeniz için bazı ipuçları var. Öncelikle bir kehribar taşının sahte olup olmadığını anlamak için aydınlık bir alanda incelemeye başlayın. Taşın içerisinde hava kabarcıklarına rastlayacaksınız. Fosil bir oluşum olduğu için sıkışmalar sırasında içinde kalan hava parçacıkları nedeni ile gözle görülür kabarcıklar içerirler. Ancak sahte olanlarda eğer büyük bir ustalık eseri değilse bu kabarcıklara rastlamanız olanaklı değildir. Daha sonra kehribar taşını incelemeye devam edin. Pürüzlü ve ufak hasarlara çiziklere ve çatlaklara sahip ise gerçek bir kehribar taşına sahipsiniz demektir. Doğadan gelen hiçbir taşın kusursuz olmadığı gibi kehribarın da üstünde doğadan izler taşıdığına emin olun. Daha sonra aldığınız kehribar tesbih ya da kolyenin taşlarına uzaktan bir göz atın. Taşların hepsinin aynı boyda olmaması gerekir. Boy farkları ve asimetrik özellikler taşıyorsa kehribar taşınız gerçektir. Tamamen eşit ve simetrikse insan elinden çıkmış ve sahte kehribar olma ihtimali yüksektir.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu