Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6
Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi notu (kredi puanı), bireyin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen mali dengelere dayanarak, analizler sonucunda ortaya çıkarılan sayısal ifadedir. Bir başka deyişle, kişinin bankalarla gerçekleştirdiği işlemleri barındıran kişisel finans geçmişi, kredi sicilidir. Kredi notu, finansal yükümlülük altına girecek kişinin ödemeyi nasıl yapacağına dair performansını, geçmiş dönemlerin verilerine göre ortaya koyan bir göstergedir.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi Notu Nedir? sorusuna yanıt bulduk peki ya kredi notu ner Yatırım veya tüketim için desteğe ihtiyaç duyup kredi kullanma talebiyle bankaya başvurduğunuzda, yani bankadan borç istediğinizde, bankalar kredi sicilinizi incelemeye alır ve geçmiş verilerinize bakarak kredi notunuzu ortaya çıkarırlar. Kredi sicilinize göre sizi notlandırır ve gerekli desteği verip vermemek konusunda kararlarını alırlar.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu; kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı borçlarınıza ait ödeme alışkanlıklarınıza, borç durumlarınıza, kredi kullanım bilgilerinize göre hesaplanır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kayıt altında tutulan kredi notunuz hesaplanırken; banka borçlarınızı ödeme düzeniniz, borç miktarınızın ne kadar olduğu, kullandığınız kredilerin ne için olduğu, kredi kullanım yoğunluğunuz, yeni kredili ürün açılışlarınız, kredi kartınızın limitinin ne kadar olduğu, risk raporunuz ve bankalara göre değişiklik gösteren diğer inceleme kriterleri göz önünde bulundurulur.

Risk Raporu Nedir?

Kredi notunuzu oluşturan faktörlerin yer aldığı rapordur. Bankalarda ne kadar kredi ve kredi kartı limitinizin olduğu, risk bakiyenizin ne kadar olduğu, ödeme performansınızın nasıl olduğu gibi bilgileri içerir ve kredibilitenizi gösterir.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu