Maddi Durumu Gösteren Beyanname Nereden Alınır?

592
Maddi Durumu Gösteren Beyanname Nereden Alınır?

Maddi durumu gösteren beyannamenin kısaca adı aslında gelir belgesidir. Bu gelir belgesi size ait olan gelir belgesidir. Yani sizin aylık yıllık elinize ve cebinize geçen miktarı gelir belgesi gösterir. Peki ya maddi durumu gösteren beyanname nereden alınır?

Üzerinizde gelirinizi gösteren belgeye gelir belgesi denir. Gelir durumunu gösteren belge aynı zamanda aile gelir belgesi olarak ta bilinir. Bu belge sizlere yani kişiye özel belgelerdir. Belgenin üstünde sizlere ait olan özel bilgiler olmaktadır. Eğer aldığınız rakamlarda kesinti ya da bir karışıklık oluyorsa bununla ilgili ayrıntılar da aynı şekilde gelir belgesinin üzerinde olur. Gelir belgesi parasal konuların üzerinde olduğu bir belgedir. Örnek vermek gerekirse eğer, kredi kartı başvurusu yaparken gelir belgesi istenir. Ya da bir kredi çekme işleminde banka sizden gelir belgenizi isteyebilir. Yine bunların yanı sıra birçok alanda gelir belgesi istenmektedir.

 

Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Sizlerin mevcut çalışa durumuna göre, gelir belgesi nereden alınır? Ya da gelir belgesi nasıl alınır? Sizlere anlatalım;

  • Eğer bir SGK çalışanıysanız bu durumda gelir belgenizi çalıştığınız yerden alabilirsiniz.
  • Kredi çekmek istiyorsanız bu noktada maaş bordroları gelir belgesi olarak geçmektedir. Bu durumda sizlerin tek yapması gereken basit işlem e-devlet üzerinden maaş bordronuzu çıktı olarak almak olacaktır.
  • Emekli ve kamu çalışanı bir kişiyseniz eğer bu durumda da e-devlet sistemi üzerinden e-bordro ekranlarından kendinize gelir belgesini çıktı olarak alabilirsiniz.
  • Eğer ki bir serbest meslek çalışanıysanız da bu durum da Bağkur’ a bağlı vergi levhası işinizi çözecektir. Çünkü vergi levhası da gelir belgesi niteliği taşımaktadır.

Yukarıda ki maddelere baktığınız da göreceksiniz ki kişilerin gelir belgesi almaları çalışma durumlarına göre farklılık göstermektedir. Ancak eğer genel bir terim kullanmak ve işi kolaylaştırmak ve kişilerin kafasını karıştırmak istemezsek, gelir belgesini kolaylıkla e-devlet sistemi üzerinden hemen alabilirsiniz.

 

Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Gelir belgesi nasıl alınır? Aslında bu oldukça kolay bir işlemdir. Yukarda az önce bahsettiğimiz gibi gelir belgesi çalışma durumunuza göre çıkarılmaktadır. Bu yüzden birçok yöntem mevcuttur. Bu nedenle sizlere gelir vergisi almanın adımlarını göstereceğiz;

  • Kendinize öncelikle bir e-devlet şifresi edinmelisiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT’ lerden kolaylıkla alabilirsiniz.
  • Almış olduğunuz e-devlet şifresi ile cihazınızdan girişi yapınız.
  • Arama motoru kısmına maliye bakanlığı yazarak aratınız.
  • Şimdi karşınıza gelen ekranda maaş bordrosu kısmına tıklayarak, size ait olan bordronun çıktısını alabilirsiniz.
  • Bunların hiç birini yapamıyorsanız eğer, en zor ama en kesin işlem olarak SGK’ ya giderek kendinize gelir belgesi çıkarabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere işte gelir belgesi nasıl alınır, bu konuda sizlere detaylı bir bilgi verdik. Bununla birlikte maddi durumu gösteren beyanname nereden alınır, kısacası gelir belgesi nereden alınır gibi sorularınıza cevap verdik.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu