Motor Yağ Katkısı İşe Yarıyor Mu?

538
Motor Yağ Katkısı İşe Yarıyor Mu?

Piyasada reklamlarını çokça gördüğünüz motor yağ katkısı ne işe yarar? Daha doğru motor yağ katkısı kullanmak işe yarıyor mu sorusuna cevap arayacağız.

Gerek internet gerek televizyon olsun, motor yağ katkısı reklamlarını mutlaka görmüşsünüzdür. Öncelikle motor yağından biraz bahsetmek istiyorum. Aracınızın motoru çalıştığı zaman pistonlar yukarı ve aşağı yönlü hareket ederler ve krank milini çevirirler. Krank milinin dönüşü şanzımana güç olarak gönderilir ve sonuç olarak tekerlere iletilir ve aracın ilerlemesi sağlanmış olur.

Bir yerde hareket varsa mutlaka sürtünme ve ısınma var demektir. İşte burada motor yağı devreye girer. Pistonlar en aşağı indiği zaman yağın içine batar ve sonra yeniden yağlanmış vaziyette yukarı çıkar. Böylelikle silindirlilerin aşınmasının ve aşırı ısınmasının önüne geçilmiş olur. Ancak hareketli bir parçanın mutlaka bir ömrü vardır. Ayrıca motor yağının asla ve asla üst kısma yani yanma odasına geçmemesi gerekir. Eğer geçecek olursa aracınız yağ yakıyor demektir. Bu sızdırmazlığı sağlaması için piston başlarında segman adı verilen bir çeşit conta benzeri halka vardır. Bu segmanlar sürtünme nedeniyle zamanla aşınır ve motorun yağ yakması dediğimiz olay gerçekleşir. Yani yağ olmaması gereken yere girmiş ve yakıt ile birlikte yanmaya başlamıştır.

Bu yağ yakmanın mutlaka kesilmesi gerekir. Bunun en iyi yolu motor rektifiye ettirmektir. Ancak bu pahalı bir işlem olduğu için araç sahipleri sürekli olarak daha ucuz yollar arıyorlar. Segmanları değiştirmek yani halk arasında segman attırmak bu işlemlerden birisidir. Ancak bu bile motorun sökülmesini gerektirdiğinden pahalıdır.

Motor Yağ Katkısı Ne İşe Yarar?

İşte burada sürücüler için iki yol kalıyor. Ya çok kalın viskoziteli yağ kullanacak ya katı yağı kullanacaktır. Aslında teorik olarak bakıldığı zaman ikisi de aynı görevi görmektedir. Kalın yağ kullanılması, yağın segmanlardan sızamayacak kadar kalın olmasına ve sürekli alt tarafta kalmasına neden olur. Ancak bu durum motorun aşırı zorlanmasını sağlayacaktır. Diğer bir husus ise normal kullandığınız yağ kalınlığına motor yağı katkısı koymaktır. Motor yağ katkısı yağı kalınlaştırdığı için yukarı çıkmasını engeller ve sizin için bir süreliğine yağ yakmanın önüne geçmiş olacaktır.

Şunu asla unutmayın! Aracınızın motorunda yağ yakma yoksa, asla ve asla motor yağı katkısı kullanmayın. Çünkü pompayı aşırı zorlamış olursunuz ve daha başka yollardan motorun ağır hasalar almasına neden olmuş olursunuz. Ancak yağ yakıyorsa bir süreliğine motor yağı katkısı sizin işinizi görecektir. Çünkü yağ kalınlaşmış ve yanamayacak kadar vizkozitesi yükselmiş olacaktır. Ancak zamanla segmanlar daha fazla aşınacak ve kalın yağı bile sızdırıp yanmasına neden olacaktır. Motor yağı katkısı sadece zaman kazanmak amaçlıdır. Eninde sonunda motoru rektifiye edip yeniletmek zorunda kalacaksınız.

Sonuç olarak aracınızda motor yağı katkısı bir sihir yapıp, arızalı motoru onarmaz. Sadece bir açığı bularak geçici olarak kapatır. Daha sonrasında bugün 5 liraya yaptıracağınız arızanın üstünü örtmüş olursunuz ve daha sonra 8 liraya yaptırmak zorunda kalırsınız. Reklamlarda söylendiği gibi motorun aşınan yerlerini onarmıyor. Sadece yağı kalınlaştırdığı için motorun yağ yakmasının önüne geçiyor. Ayrıca yağ katkısı kullandığınız süre boyunca daha motor daha az yağlama ile çalışıyor olacaktır. Bu da aşınmanın artmasına ve motorun sürekli olması gerekenden daha fazla sıcaklıkla çalışmasına sebebiyet verecektir.

Motor yağı katkısı fiyatlarının çok değişkenlik gösterdiğini görürsünüz. Bunun sebebi içinde kullanılan yoğunlaştırıcı miktarı ile alakalıdır. Yoğunlaştırıcı miktarı ne kadar çok olursa katkı maddesinin fiyatı da o derecede artacaktır.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu