Oltu Taşı nedir? Oltu Taşı Tesbih Nereden Alınır?

680
Oltu Taşı nedir? Oltu Taşı Tesbih Nereden Alınır?

Oltu taşı, genel itibari ile Erzurum’un Oltu ilçesinde çıkarılan yarı kıymetli bir taştır. Bunun beraberinde Gürcistan’da da çıkarılan oltu taşının kolay işlenebilme gibi bir özelliği vardır. Bundan dolayı da çeşitli takı ve aksesuarlarda kullanılır.

Oltu Taşının Özellikleri Nelerdir?

Oltu taşı tespih kullanan insanların, vücutlarında birikmiş olan statik elektriği tespih çekmek sureti ile attıklarına ve bu vesile ile de stresten kurtulduklarına inanılır. Ayrıca İslâm dinine mensup müslümanlar namaz sonrası, dua öncesi veya zikir esnasında sayı takibi amacı ile tespih kullanırlar. İşte Oltu taşının en bilinen özellikleri;

-Oltu Taşını elinizin içerisine alıp nefesinizle buharlaştırdığınızda buharı çeker ve üzeri nemlenir.

-Oltu Taşı tespihlerinin kendisine has ağırlığı ve tok sesi vardır. (Mesela cam tespihler çık ağır, plastikler çok hafif olurlar)

-Sürtünme ile elektriklendiği için küçük kağıt parçacıklarını kendisine çeker.

-Bıçakla hafifçe kazındığında kahverengi toz çıkartır.

-Kullandıkça parlar.

Oltu taşı Tesbihi nasıl anlaşılır?

Tesbih deyince akla ilk gelen Oltu taşıdır. Ve anavatanıda Erzurum’dur. Günümüzde oltu, tesbih severlerin gözdesi olan bir taştır.
Oltu tesbihi taklitlerinden ayırt etmek göründüğü kadar da zor değil.Ayrıca oltu taşları çok ağır taş değildir,diğer doğal taş tesbihlerle ağırlık konusunda karıştırılmaktadır.Oltu taşının özü fosilleşmiş ağaç köküdür. Öncelikle elimizdeki tesbihin bir taşını hafifçe kazıyın ya da sıfır zımpara ile tesbihin zarar vermicek kısmını sürtün kahverengi siyah arası bir toz bırakırsa oltudur.
Veya bir iğnenin ucunu ateşte ısıtarak tesbihin taşına değdirin biraz basınç uygulayın eğer iğne tesbih tanesinebelli bir derecede batıyorsa oltu değildir. Aksine delınmıyor ise oltu taşıdır.
Harici polyester plastik tesbihlerde iğneyi ısıttığınızda tesbih tanesine battığı görülecektir.Ayrıca polyester plastik tesbihler çakmakla yakıldığında ağır naylon, plastik kokusu vermektedir.

Dünya’nın en güzel ve kaliteli gösterişli taşlarından biri olan oltu taşı adını Erzurum ilimizin Oltu ilçesinden almaktadır. Çağlardır bilinen Oltu taşı başta tesbih olmak üzere biblo, takı ve bir çok aksesuarda kullanılmaktadır. oltutasitesbihi.com işlemeli ve klasik Erzurum oltu taşı tesbih çeşitleri ile sizlere en uygun fiyatları sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu