Sitem Google’da Nasıl Yükselir? Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

571
Sitem Google’da Nasıl Yükselir? Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web sitesi olan bir çok insanın sorduğu sorulardan biridir sitem google’da nasıl yükselir? Bu makalemizde nacizane bilgi ve birikimlerimden bahsedeceğim sizlere.
Peki başta google ve diğer arama motorlarında sitemizin yükselmesini neden isteriz..?  Google’da birsey aramak istediğimizde aramak istediğimiz konuya en alakalı kelimeyi aratır gelende karşımıza çıkan sonuçlar arasında ilk sayfada çıkan hatta ilk 3’te çıkan sitelere odaklanırız. Bir web sitesi sahibini sitesinin alakadar anahtar kelimelerindeki en büyük hedefi ilk 3 veya ilk sayfa yani ilk 10’a girebilmektir.

Google’da yükselmek için yapmamız gerekenler neler?

İlk 3 veya ilk 10’a girmiş web siteleri sektör aranma hacimlerinin durumuna gore bir hayli hite sahip olurlar..  Hiti yüksek olan site doğal olarak çok kazanan bir sitedir aynı zamanda.
Özellikle yeni bir web site açmış ve bu sektörde yeni olan web site sahiplerine rehber olabileceğini düşündüğümüz bu yazımızda nelerden bahsedeceğiz, başlıklar halinde sorup ve cevaplamaya çalışalım..

Arama motorları sıralamayı nasıl belirliyor?

Her arama motorunun kendisine özgü algoritmaları mevcuttur. Bu algoritmalara uyum saglayan web siteleri arama sonuçlarında ilk sıralarda yerlerini alır. Daha açık ve detaylı anlatmak gerekirse; arama motorları listeleme yaparken belirli şartlar koşuyor. Bu şartları yerine getirenleri listelerinde üst sıralarda konumlandırıyor. Bu şartları kalite olarak değerlendirebiliriz. Dahada açık olmam gerekirse; ve Google’da sitemi üst sıralara nasıl çıkarabilirim? diye bir soru soruyorsanız. Cevabı çok net aslında Kaliteli, Özgünlük ve Vizyon .
Kalite;  sitemi google’da nasıl yükseltirim? Sorusumun ilk cevabıdır bence, arama sonuçlarında ilk sıralara çıkmak istiyorsanız siteniz kaliteli olmalı.. Kaliteli bir site nasıl kurulura gelecek olursak, sitenizi bir işyeri olarak düşünebilirsiniz. Ona göre bir kurulumla işe başlayabilirsiniz. Sitenizin kaliteli olmasını istiyorsanız profesyonelce kodlanmış bir alt yapınızın olması gerekir. Bunun için Profesyonelce  kodlanmıs bir alt yapı kurdurabilir veya dünyada en çok kullanılan açık kaynak kodlu olan WordPressi tercih edebilirsiniz. Site alt yapımızın WordPress olduğunu varsayarak işe başladığımızı düşünürsek WordPressi işyerimiz, hostu işyerimizin alanı yani boyutu ve kullanım alanı olarak değerlendirebiliriz. İşyerimizin büyük olması kaliteli bir isyerimizin olmasında bir etkendir. Yani wordpress alt yapımızdan sonra profesyonel bir host sağlayıcımızın olması kalite yönünden elzemdir.. İşyerimizi tuttuk, hostunu yani depolama alanını sagladık. Tabi bunların yanı sıra bu işyerimizin birde isme ihtiyacı var. Yani alanadı, web sitemizin alanadı kalite konusunda yine onemli detaylardandır.. Sektörle alakası, jenerik olması ve yaşlı olması sitenizin kalitesini artırmasına vesile olacaktır. Bu bağlamda domaininizi seçerken iki kere düşünün derim. İşyerimizi tuttuk boyutunu ayarladık ismini koyduk, sıra raflara geldi.. Mahallenizde bulunan ikinci elciden çıkma raflar alarak işyerinizin raf ve stand ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Lakin Kaliteli bir iş yapmak istiyorsak işyerimizdeki raflarında kaliteli olması gerekir. Yani teması. Temamızın  sektorüne uygun, lisanslı, eklenti ve ayarlarının yapılmış olması bizi kaliteli bir web site açma yolunda baya menzile yaklaştıracaktır.  Tema işinide hallettiğinize göre sırada ürünler var.. Raflara malları dizmeye geldi. Bir e ticaret sitesi sahibiyseniz, ürünleri eklerken, ürün resimlerinin kaliteli olması alt etiketlerinin verilmiş olması, ürün açıklamasında ürunün belirlenmiş anahtar kelimelerinin açıklamada yer almasına dikkat etmeniz gerekir. Peki ya bir e ticaret sitesi değilde, forum sitesi haber sitesi blog sitesi kuruyorsanız. Burada ürünleriniz, içerikleriniz yani yazılarınızdır.. Yazılarınızın özgün ve seo uyumlu olması, içeriğinde anahtar kelime ve sözcüklerinin geçiyor olması, h taglarine dikkat edilmesi, başlığın anahtar kelime içermesi,  içerikte geçen başka bir konu varsa o kelimeye link verilerek okuyucunun o konuyada bağlanmasına olanak sağlanması, sitemi googlede nasıl yükseltirim sorusuna bir diğer cevap olabilir aslında.

Site kurarken yaptığımız en büyük yanlış nedir?

Bu konuda site sahiplerinin yaptığı genel bir hatadan da bahsetmek isterim. Örneğin; İlgi veya uzmanlık alanı elektrikli eşya tamiri olan bir kişinin, terzilikle alakalı bir blog veya forum sitesi kurması. Bu hata sitenizin kalitesinde çok büyük bir etkendir aslında. Site kurmak istiyorsun
en çok hangi sektör kazandırır diye düşünmektense, uzmanlık ve ilgi alanımdan nasıl kazanırım diye düşünmenizi öneririm.

Kaliteli bir site kurmak ve google’da yükselmek istiyorsanız, içeriklerinize çok dikkat etmeli, iceriklerinizin icinde konu ile alakalı aranma hacimleri yuksek anahtar kelimelerine yer vermelisiniz. Anahtar kelimelerinizin aranma hacimlerini google’da “anahtar kelime planlayıcı” kelimesini aratarak bu hizmeti ücretli veya ucretsiz veren sitelerden veya yine google’nin bir hizmeti olan Google Ads‘de ögrenebilirsiniz. Ya sonra…

Arama motorlarının gözünde backlink’in önemi nedir?

Kaliteli bir site için kaliteli bir altyapı, profesyonel bir host ve sektöre uyumlu lisanslı bir tema, sonrasında seo uyumlu özgün içerikler. Bu makalede yazılanları uygulayıp siteni google’de üst sıralara taşıyabilirsin. Lakin bu konuda en önemli maddi ve manevi etken backlinktir.
Makalemizde web sitemizi bir işyerine benzetmiş, örnekler vererek bu sektöre yeni girenlerin anlayacağı dilde konuyu anlamalarını ve yapmaları gerekenleri sunmuştuk… Kaliteli bir web sitesi kurmak ve arama motorlarında yükselişi sağlamak ve hit almak ve başarıyı sağlamak için iyi bir hamle sayılacak önemli  çalışmadan bahsedeyim.

İşyerimiz wordpresimiz, hostumuz işyerimizin alan genişliği, işyeri ismimiz alanadımız ise backlinkler ise kartvizitimizdir.
Anahtar  kelimelerinin arama motorlarında yükselişini sağlamak için kaliteli sitelerden backlink almalısınız.

Arama motorlarının işleyişini sağlayan bot örümcekleri, web sitelerinde gezinerek yeni yayınlanan yazıları sitelerde olan değişiklikleri analiz ederek sıralama algoritmalarını düzenler ve yeni yazıları indexlerler. Sitelerde gezinmek ve olası değişiklikleri googleye aktarmak olan örümcekler, gezindiği sitede bir makalenin içerisinde olan başka bir sitenin anahtar kelimede linkini algılaması veya o sitenin footer bölümünde linkini algılaması, algıladığı sitenin kalitesini artırmada en büyük etkendir..

İşyerinizi açtınız herşey  hazır lakin müşteri yok. Kartvizit bastırır çevrenizdeki  diğer işyerlerine dağıtır, broşür bastırır müşterilere dağıtırsınız.

Reklam ile backlink arasındaki farkta tamda bunun gibidir.. Çevrenizdeki diğer işyerleri tarafindan tanınmanız kalitenizi ve güvenilirliğinizi artıracağı gibi, broşür bastırıp halka dağıtmak ise reklamınızı yapmanızı sağlayacaktır. Aynı kapıya çıksada yolu farklıdır.

Arama motorlarında yükselişi sağlayacaķ backlink çalışmaları nasıl alınır?

İşyerinizin kartvizitinin, güvensiz ve kalitesiz bir başka işyerinde olması yani bu kalitesiz ve güvensiz isyerinin sizi tanıyor olması, sizin kaliteli ve güvenli bir işyeri olmanızda bir etkenlik sağlamaz hatta sizide güven konusunda sıkıntıya sokabilir. Tamda bu işte sitenizin kaliteli backlink almasındaki önem. Yaşlı, özgün içerikler giren kaliteli sitelerden aldığınız backlinkler tanınırlığını ve güvenilirliği arttırır. İşte burada News kayıtlı haber siteleri, otoriter forumlar ve özgün bloglardan backlink almanız elzemdir.
Seo backlink reklam işleri yapan referans sağlayabilecek bu işin kompedanı olmuş kaliteli ajanslara backlink çalışması yaptırabilirsiniz. Bu konuda sizlere freelancer platformu olan Bionluk sitesini  önerebilirim. Bu platforma üye olarak güvenli bir şekilde backlink paketleri satin alabilirsiniz. Şahsen bu platformda 10 yıla yakın bir süredir  hizmet vermekteyim. Seoabisi nickimi tıklayarak profilimdeki karışık seo backlink paketleri ve referansları görebilir ve her bütçeye uygun paketlerimizden sipariş geçebilirsiniz.

Aklınıza takılan soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden yapabilirsiniz.

Bol hitli günler

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu