Yandex Zen Site Kayıt! Yandex Zen Site Kaydı Nasıl Yapılır?

1515
Yandex Zen Site Kayıt! Yandex Zen Site Kaydı Nasıl Yapılır?

Bugün yine sitenize değer katacak, hit ve kalitesini artıracak bir yazı ile sizlerleyiz. Bu yazımızın adı Yandex Zen site kayıt. Malumdur bir çok arama motorunun haber kategorileri mevcut. En çok bilinen ise google news’tir. Google’nin bu kategorisine girebilmek haber sitelerinin amaçlarındandır. Bu kategoriye kayıt olabilmiş haber sitelerinin kalitesi ve vizyonu değerlenir. Bu yazıda google news’e alternatif olabilecek bir haber servisi tanıtacağım. Bu servisin adı Yandex Zen.

Yandex Zen Nedir? Site Yandex Zen’e Nasıl Eklenir?

Yandex Zen, Yandex arama motorunun haber servisidir. Haber sıfatında olan görsel, video ve yazıları listelediği bir kategoridir. Google news’in alternatifi veya benzeride diyebiliriz. Yandex Zen kullanıcılarına özel geliştirdiği  haber serviside diyebiliriz. Bir haber siteniz var ve ne yapsanız Google News’e başvurunuz kabul olmuyor, işte burada Yandex Zen’e site kaydı yapmanız daha olası.

Yandex Zen Site Kayıt Nasıl Yapılır?

Gelin şimdi sitenizi birlikte Yandex Zen site kayıt için hazırlayıp başvuruda bulunalım. Öncelikle şunu belirtmeliyim yazımızda wordpress tabanlı siteler için Yandex Zen kaydı nasıl yapılır, onu anlattık. Öncelikle wordpress sitemizin yönetim paneline girip ”Eklentiler” ve sonrasında ”Yeni Ekle” butonlarına basarak ”RSS For Yandex Zen” isimli eklentiyi indirmemiz ve etkinleştirmemiz gerekecek.

 

yandex zen site kaydı nasıl yapılır

yandex zen site kaydı nasıl yapılır

Evet eklentimiz bu, kurulumu ve ayarları çok kolay, hatta ayarları hazır halde geliyor diyebiliriz. Lakin eklenti dili Rusça, bunun için ise eklenti ayarlarında iken mouse’tan sağ tıklayıp Türkçe diline çevir dediğimizde eklenti Türkçe diline geçmiş olacaktır.

yandex-zen-site-kaydı

yandex-zen-site-kaydı

 

RSS For Yandex Zen eklentisinin ayarlar bölümü yukarıdaki görselde olduğu gibi, ayarları kendinden yapılı bir şekilde geliyor. Sizin yapmanız gereken ”Rss besleme adı”, ”Başlık” yayın başlığı, site adınız olabilir, ”Bağlantı” site url’niz, ”Açıklama” site sloganınız olabilir. ”Varsayılan gönderi konusu” kısmına ise site kategorinizi giriyorunuz.

Diğer ayarlar olduğu gibi kalabilir veya sitenize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Sonrasında ayarları kaydet diyoruz. Sonrasında ayarla bölümünün üst kısmında ”Yandex.Zen için RSS beslemenize şu adresten ulaşabilirsiniz” diye bir yazı göreceksiniz burada sitenizin zen feed adresi yer alacak bu adresi kopyalayıp masa üstünde bir not defterine kaydedin, birazdan bize lazım olacak.

Yandex Zen’e kayıt için ilk adımı atmış olduk. Şimdi sıra sitemizi Yandex Zen’e kayıt başvurusu nasıl yaparız ona gelelim.  ”publishers@zen.yandex.ru”  isimli mail adresine, site adını site adresini, sitenizin hangi ülkede hizmet verdiğini ve biraz önce masa üstüne kayıt ettiğiniz site rss adresi ile birlikte mail atıyoruz. Mail’de bu bilgilerin dışında ”Sitemin Yandex Zen’e kayıt edilmesini istiyorum” tarzında bir yazıda ekleyin. Mail başlığına ise Yandex Zen site ekleme isteği yazabilirsiniz.

Kimi web site sahibi bu şekilde başvuru yapıldıktan sonra red cevabı aldıkları konusunda şikayette bulunuyorlar, oysaki yapmaları gereken bir hamle daha var bu hamleyi çoğu kişi es geçiyor.

Bu hamle şudurki direk yandex yetkilisinin yolladığı maili size aktarıyorum;

Sitenizi Zen’e eklemek için lütfen Yandex.Metrica’nın sayacını bağlamanız gerek, ve sonra bize tekrar yazın: https://metrica.yandex.com.tr/about .

Evet hepsi bu kadar gerekli işlemleri yapıp başvuru mailini atmadan önce sitenize Yandex metrica sayacınıda eklemeyi unutmayın.

 

 

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu