Yeminli Tercüme Ne Demektir? Nasıl Yapılır?

239
Yeminli Tercüme Ne Demektir? Nasıl Yapılır?

Bir belgenin yeminli tercüme sayılabilmesi için Türk Noterler Birliğine kayıtlı bir noterde yemin zaptı almış tercümanlar tarafından tercüme edilmesi gerekmektedir.  Belgede yeminli tercümanın imzası ve mührü bulunmalıdır.  Bu tür belgeler resmi belge niteliğinde olduğu için genellikle çoğu resmi kurum tercüme edilmiş belgelerin yeminli olmasına dikkat etmektedir.

Yeminli Tercüman Olmak İçin Gereken Özellikler

Yeminli tercüman olmak için öncelikli şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Daha sonra tercüme yaptığı dili yeteri seviyede bildiğini kanıtlayan belgeyi ( sertifika, diploma, vb.) notere sunarak tercüman yemin zaptına sahip olabilir.

Yeminli Tercüme Onayı Yapılması İstenen Bazı Kuruluşlar

Çoğu kamu kuruluşu belgelerin güvenirliği açısından yeminli tercüme olarak sunulmasını talep etmektedir. Bunlardan bazılarına devlet daireleri, üniversiteler, bakanlıklar, evlenme daireleri konsolosluklar ve mahkemeler örnek olarak verilebilir.

Yeminli Tercüme Onayı Yapılması İstenen Bazı Belgeler

 • Kimlik
 • Pasaport
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Diploma
 • Transkript
 • Doğum Belgesi
 • Ölüm Belgesi
 • Vize
 • Banka Dökümü
 • Evlilik Cüzdanı
 • Bekarlık Belgesi
 • Özgeçmiş -CV

 

Yeminli Tercüme ile Yeminsiz Tercüme Arasındaki Farklar

Yeminli Tercüme belirli bir notere bağlı yeminli tercüman tarafından yapılan tercüme olup, tercümede yeminli tercümanın imzası ve mührü bulunmaktadır. Normal tercümede ise resmiyet gerekmediğinden sadece belgenin tercümesi yapılarak imzasız ve mühürsüz olarak müşteriye çıktı halinde veya çevrimiçi olarak teslim edilir. Normal tercüme resmi kurumlara sunulmayacak durumlarda tercih edilmektedir. Normal tercüme için tercüme büroları tercih edilmediğinde deneyimsiz ve yetkisiz kişiler tarafından da yapılabileceğinden sorunlar yaşanabilmektedir.

Noter Onaylı Tercüme Ne Demektir ?

Bir belgenin noter onaylı tercüme sayılabilmesi için yeminli tercüman tarafından tercümesi yapıldıktan sonra tercümeyi yapan tercümanın bağlı bulunduğu noter tarafından onaylanması gerekmektedir.  Belgede yeminli tercümanın adı, soyadı, imzası, mührü, hangi diller arası tercüme yaptığı belirtilmesi gerekmektedir.

İzmir tercüme bürosu olan Colorans Group profesyonel yeminli tercüman kadrosuyla yeminli ve noter onaylı tercümelerinizde güvenilir ve kaliteli hizmet sunmaktadır.

Bir cevap yazın

Sponsorlar Kızılay Dershane - Malatya oto kiralama - Özel dedektif - Seo paketleri - Backlink paketleri - Tv de bu akşam - Tanıtım yazısı - Ücretsiz Haber Sitesi Nasıl Kurulur? - Malatya oto kiralama - Reyting sonuçları

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer