YÖNETİM DANIŞMANLIĞI NEDİR?

199
YÖNETİM DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Çok büyük bir pazar payına sahip olan yönetim danışmanlığı çoğu zaman beklentilerin karşılanmadığı, atıl duran raporlar ve uygulaması çok zor olan üst seviye tavsiyelerden ibaret hizmetler olarak anılıyor. Eğer yönetim danışmanlığının tarifini doğru yapabilirsek, yöneticiler danışmanlardan ne beklemeleri gerektiğini daha iyi anlayabilirler.

Uzmanlık alanına göre kurumsal strateji, insan kaynakları, operasyon yönetimi danışmanlığı gibi tanımlanırken, mevcut durum analizi, norm kadro analizi danışmanlığı gibi fazlara göre de tanımlanabilmektedir.

Bu şekilde baktığınızda, danışmanlık sürecinin sonunda müşterinin ne elde edeceği çok açık olamıyor. Amaca yönelik olarak yönetim danışmanlığının ne olduğunu net olarak tanımlamak, beklentinin anlaşılması ve beklentinin ötesinde çıktılar alınabilmesi için oldukça önemlidir.

 

Yönetim danışmanlığı aslında nedir ve kurumlara ne sağlamalıdır?

 

Bunları sıralamak gerekirse;

  1. Müşteriye bilgi sağlamak.

Anketler, pazar araştırmaları, fizibilite çalışmaları, maliyet çalışmaları, rakip analizleri gibi yöntemler kullanılarak müşteriye ihtiyaç duyduğu hassas bilgileri sağlamak.

  1. Problemleri çözmek.

Birleşme, satınalma kararları, pazarlama stratejisinin yönü, değişime hazır olabilmek için organizasyonun yapısı, norm kadronun gelecek dönemler için belirlenmesi gibi problemleri yönetim danışmanlarının çözmesi beklenir.

  1. Mevcut durumun değerlendirilmesi.

Efektif bir şekilde, dirençlere rağmen mevcut durum analizi yapılması, alınan kararların sorgulanması ve bunun net bir şekilde raporlanması.

  1. Aksiyon planı önerilmesi.

Bulguları en efektif şekilde çözecek aksiyon planları ve nasıl uygulanması gerektiğiyle ilgili kapsamlı bilgi paylaşımı yapılması.

  1. Önerilerin uyarlanması ve hayata geçirilmesi.

Aksiyon planında önerilen adımlar, müşteriye uyarlanmalı ve şirkete özel olarak işe yarayacağı düşünülen tüm önerilerin uygulanması danışman tarafından sağlanmalı.

  1. Fikir birliği ve mutabakatın sağlanması.

Tüm analizler, bulgular ve öneriler üzerinde müşteri ve yöneticilerle fikir birliği sağlanmalı ki uygulama fazında gönüllü katılımın yüksek olması sağlansın ve böylece değişim ortak amaç haline gelebilişin.

  1. Know-how transferinin sağlanması.

Yönetim danışmanlarının en önemli görevlerinden birisi, analiz ve uygulamaların nasıl yapıldığı hakkında derin bilgi paylaşımıdır. Böylece yöneticiler konularında daha yetkin olurlar ve problem çözme konusunda kendilerine olan güvenleri artar.

  1. Organizasyonel etkinlik.

Gerçekleştirilen tüm aktivitelerin amacı şirketin organizasyonel etkinliğinin artırılması olmalı. İnsan kaynakları profesyonellerinin de etkin katılımıyla, stratejiye hızla adapte olabilen, müşteriye özel bir organizasyon modelinin yaratılabilmesi.

Yukarıda saydığımız adımlar başarılı bir yönetim danışmanlığı sürecinin beklenen çıktılarıdır. Profesyoneller yönetim danışmanlarından ne istemeleri gerektiğini bildiklerinde, danışman seçmeleri daha kolay olacaktır ve çıktılar daha tatminkar olacaktır. Ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz : https://www.orginsight.co/yonetim-danismanligi.html

Bir cevap yazın

Sponsorlar Kızılay Dershane - Malatya oto kiralama - Özel dedektif - Seo paketleri - Backlink paketleri - Tv de bu akşam - Tanıtım yazısı - Ücretsiz Haber Sitesi Nasıl Kurulur? - Malatya oto kiralama - Reyting sonuçları - Kamp ve Dağcılık Malzemeleri

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer