5G Nedir? 5G Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

278
5G Nedir? 5G Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

5G nedir? Yaşadığımız teknoloji çağında her geçen gün yeni bir gelişmeye gebe. Sürekli yenilenen mobil cihazlar, alt yapılar, yeni kurulumlar…

Son zamanlarda kendinden çokça bahsedilen 5G teknolojisini hiç duymuş muydunuz? Getirdiği yeniliklerin neler olduğunu , sağladığı avantajları biliyor musunuz? Eğer merakınızı gidermeye hazırsanız yazımızı okumaya devam edin.

5G Nedir?

5G nedir sorusuna cevap verecek olursak,   5G teknolojisini kısaca yeni nesil kablosuz ağ teknolojisi olarak tanımlamak mümkündür. Geliştirdiği özellikleri ile diğer 4 nesli arkasında bırakarak günümüz dijital dünyasında kablosuz ağ kullanımına daha fazla hız daha fazla pratiklik daha yüksek verimlilik kazandıracak önemli bir yeniliktir.

5G’nin geliştirdiği özellikler nelerdir?

  • İlk sıradaki özelliği önceki nesillere göre daha yüksek hız sağlamaktadır.10 Gbps ila 20 Gbps’lik hızlara ulaşabilecek kapasiteye sahiptir. Bu da ortalama süratlerde bir filmi indirme süresinin 15 saniyelerde olacağını ifade eder.
  • Bir diğer önemli özelliği ağ gecikme süresini azaltacaktır. Ağlar arası veri iletim süresini hızlandırır. Bir önceki nesle kıyasla 60 – 120 kat arası düşük gecikme hızı sağlayacaktır.
  • Sonraki özelliğimiz ise sağladığı kapasite artışı. Aynı anda çok daha fazla cihazın ağa bağlanabilmesine olanak sağlıyor .
  • 5G teknolojisinin mobil cihazlarda enerji kullanımını minimum seviyeye indirecek olması bir diğer özelliği. Bu sayede pil ömründe %90’a varan artışlar sağlayacaktır.

5G geliştirdiği bu özellikleri ile hayatınızda iş , eğitim, eğlencele gibi her alanda devrimlere açık olun.

5G Türkiye’de var mı? 5G ne zaman Türkiye’ye gelir?

Bakan Karaismailoğlu, geçtiğimiz aylarda katıldığı lansmanda 5G teknolojisinin ülkemizde kullanımı hakkında şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Haberleşme altyapısını da devlet aklıyla planlıyor ve kamu-özel sektör işbirlikleriyle hayata geçiriyoruz. 2023 yılında yapacağımız 5G ihalesinden sonraki süreçte ürünlerin geliştirilmesi için önümüzdeki süreyi de en verimli şekilde kullanacağız. Burada 5G ile neler yapabileceğimizin önemli örneklerini deneyimleme fırsatı bulacağız. Ülkemizde 2023 yılı itibarıyla bu teknolojiyi yaygınlaştırmak üzere 5G teknolojisinde ciddi atılım yaparak yolumuza devam edeceğiz. GSM operatörleri tarafından 5G özelliklerini deneyimleme imkânı bulacağız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu’nun açıklamalarına göre önümüzdeki yıl ülkemiz 5G teknolojisinin sağladığı faydalardan yararlanmaya başlayacak.

Bir diğer yazımız; Apple kimliğinden bir cihaz nasıl kaldırılır?

okumak istermisiniz?

Bir yanıt yazın

Sponsorlar - Malatya oto kiralama - İstanbul boşanma avukatı - Promosyon şemsiye - Lepidolite Healing Properties - İstanbul Bachata Kursu